strona główna  do ulubionych  jako startowa  do druku  poleć stronę  kontakt
New Page 1

             
 

 

 szukaj na stronach serwisu 

 aktualizacja:  2009-10-30 08:48:24

Prasa o Mieście
Prasa o Mieście i Gminie
Historia  Ciekawostki (16)

   poprzedni dział

    Gdzie są źródła Jeziorki?  
  Choć wiele map i przewodników wciąż wskazuje źródła rzeki Jeziorki w pobliżu wsi Huta Lutkowska, na południe od Mszczonowa, to jednak zawiódłby się ten, kto starałby się odnaleźć w terenie te źródła. Dziś już po prostu ich tam nie ma.

Na starych mapach, pochodzących sprzed II Wojny Światowej, istniał w Hucie Lutkowskiej niewątpliwie jakiś ciek wodny, który jednak nie płynie już od lat 70-tych XX-wieku. Jednak na starych mapach pozostało takie oznaczenie i można je spotykać do dziś dnia.
 
 
autor: Rafał Wasilewski publikacja GCI
2009-04-16 09:18:23  więcej

 
    Legendy, tajemnice, rzeczy dziwne i ciekawe  
  Mszczonów jest jednym z najstarszych miast na Mazowszu. Prawa miejskie -22 marca w 1377 roku nadał mu książę mazowiecki Ziemowit III. Mszczonów od początku swego powstania leżał na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych. To tędy wiódł sławny szlak bursztynowy, przez miasto przebiegał także trakt sląski. Z racji swego specyficznego położenia Mszczonów nie był oszczędzany przez kolejne wojny jakie przetaczały się przez nasz kraj. Nie mielismy również szczęscia jeżeli chodzi o pożary. Z tego też powodu brak w miescie zabytków.  
 
2003-04-07 12:33:28  więcej

 
    Przedziwny ślad  
  Następna legenda związana jest z pobliskim Osuchowem. Tuż przy zabytkowym kosciele parafialnym w tej miejscowosci znajduje się kamień, który nigdy nie zarasta mchem. Wszystkie inne sąsiednie kamienie są zazielenione i pokryte mchem lub porostami, a ten przez cały czas ma połyskliwy czarny kolor i co najdziwniejsze na jego powierzchni widać wyrazny odcisk małej stopki. Odcisk ma zaledwie kilka centymetrów i jak głosi legenda został uczyniony przez ducha zmarłej przed laty dziewczynki. Dziecko to zmarło na skutek nieuleczalnej w tym czasie choroby.  
 
2003-04-07 12:29:31  więcej

 
    Pogromca Turków -Jan III Sobieski Jan III Sobieski  
  Pojawia się aż w dwóch mszczonowskich legendach. Pierwsza z nich związana jest z podmszczonowską wsią Ciemno, która leży na wschód od Mszczonowa i razem z Gnojną tworzy niewielką osadę zwaną Ciemno-Gnojną. Właśnie w tamtych okolicach dojść podobno kiedyś miało do bitwy w trakcie, której Jan III Sobieski rozbił podjazd tureckiej armii. Zwycięstwo Polaków było możliwe dzięki temu, że naszemu rycerstwu słońce świeciło aż o trzy godziny dłużej niż Turkom, którzy bronić się podobno musieli w zupełnych ciemnościach /stąd nazwa wsi/.  
 
2001-12-20 10:00:00  więcej

 
    Znak z nieba  
  Kiedyś na krzyżu stojącym przy skrzyżowaniu ulic Tarczyńskiej i Dworcowej ktoś zawiesił obraz przedstawiający Matkę Bożą Częstochowską. Po krótkim czasie obraz z powodu deszczów i słońca wyblakł i zniszczał. Wisiał tak niepozorny i zaniedbany i nikt wtedy nie przypuszczał, że związana z nim będzie tak cudowna historia. A wszystko z powodu zdarzenia, do którego doszło w pamiętnym 1956 roku. Odnowione wtedy zostały przez prymasa Wyszyńskiego „ŚLUBY JANA II KAZIMIERZA I STANÓW RZECZYPOSPOLITEJ zaprzysiężone imieniem Narodu przed cudownym obrazem NP Łaskawej w Katedrze Lwowskiej 1 kwietnia 1656 roku”.  
 
2001-12-20 10:00:00  więcej

 
    Ratuszowy trunek  
  Jeszcze przed wojną na mszczonowskim rynku stał okazały ratusz. Ratusz ten został wybudowany na początku XIX-wieku. Akt erekcyjny pod jego budowę wmurowano w 1825 r. Razem z nim zamurowano kilka ówczesnych monet i butelkę przedniego wina. Magistrat został zniszczony w 1939 roku, a jego ruiny zostały rozebrane w 1953 roku. W trakcie rozbiórki robotnicy odnalezli szacowny dokument, a wraz z nim butelkę 128-letniego wina.  
 
2001-12-20 10:00:00  więcej

 
    Mściwy czy sprawiedliwy?  
  Z mszczonowskim ratuszem wiąże się jeszcze jedna interesująca historia. Przepiękny budynek był prawdziwą ozdobą przedwojennego Mszczonowa. Spalony podczas kampanii wrześniowej mimo swych okaleczeń jeszcze przez niemalże całą okupację górował nad rynkiem, przypominając mieszkańcom o dumnej historii miasta. Jego kres przyszedł jednak późną jesienią 1944 roku, kiedy to naziści spodziewając się sowieckiej ofensywy oczyszczali swe szlaki komunikacyjne i wyburzali wszystkie ruiny stojące blisko dróg.  
 
2001-12-20 10:00:00  więcej

 

strona 1 z 3

   wstecz

dalej   

 
Instytucje, fundacje...
Firmy naszego miasta i gminy...

Media...

   Copyright