strona główna  do ulubionych  jako startowa  do druku  poleć stronę  kontakt
New Page 1

             
 

 

 szukaj na stronach serwisu 

 aktualizacja:  2009-10-30 08:48:24

Prasa o Mieście
Prasa o Mieście i Gminie
Historia  Symbole (8)

   poprzedni dział

następny dział   

    Symbole Mszczonowa  
  Wiele miast ma swoje symbole. Może nimi być na przykład: charakterystyczny budynek, instytucja lub chociażby klub sportowy. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez naszą redakcję Mszczonów w opinii swoich mieszkańców takiego jednoznacznego, głównego symbolu niestety nie posiada. Miasto kojarzone jest z wieloma rzeczami. Najczęściej przez mszczonowian wymieniane są: kościół parafialny p.w. św. Jana Chrzciciela, dzielnica przemysłowa, jednostka OSP wraz ze swoją orkiestrą dętą, zakład Geotermii Mazowieckiej oraz Liceum Ogólnokształcące im. Szarych Szeregów. Niektórzy twierdzili także, że w przyszłości symbolami miasta stać się mogą planowane do wybudowania - aqua park i ratusz. W naszych stronach pragniemy przybliżyć Państwu historię mszczonowskich symboli.  
 
2001-12-04 10:00:01

 
    Orkiestra Dęta OSP  
  Historia MSZCZONOWSKIEJ ORKIESTRY DĘTEJ OSP

Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Mszczonowie jest najstarszą orkiestrą dętą w Polsce. Potwierdzają to dane Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Strażacki zespół utworzony został w 1890 przez hrabiego Kazimierza Krasińskiego - dziedzica okolicznych dóbr ziemskich. Od samego początku powstania orkiestry przynależność do niej uważana była za zaszczyt. Zespół wywierał duży wpływ na życie towarzyskie i kulturalne miasta. Podczas zaborów orkiestra rozbudzała świadomość narodową mszczonowian. W okresie międzywojennym strażacki zespół ugruntował swą silną pozycję w mieście. Członkowie zespołu powiększali i uzupełniali instrumentarium, a w 1936 roku pozyskali również przestronne miejsce do prób, w nowo powstałej remizie strażackiej.
 
 
gci
2001-12-04 10:00:00  więcej

 
    OSP - historia  
  OSP-1825
Za datę powstania msz-czonowskiej straży pożarnej do niedawna przyjmowano rok 1880 Jednak jak wskazują dokumenty źródłowe, to zorganizowana dzia­łalność strażacka miała miejsce już o wiele wcześniej. W encyklo­pedii Olgerbranda z 1865 roku odnajdujemy wzmiankę o tym, że we Mszczonowie po pożarze, jaki miał miejsce 9.10.1862r. pozosta­ły tylko: dom gminny (schlachtuz), około 30 domów i szopa na narzę­dzia ogniowe. Szopa ta powstała. jak wynika z aktu erekcyjnego budowy ratusza z dnia 19.04.1825, blisko tej właśnie daty i stanowiła znaczący element architektoniczny miasta.
Przyjęcie roku 1825 za początek straży pożarnej w Msz­czonowie sprawia, że możemy poszczycić się jedną z najstar­szych organizacji pożarniczych w kraju, a już na pewno najstarszą w województwie.
 
 
2001-12-04 10:00:00  więcej

 
    Kościół Parafialny P.W. Św. Jana Chrzciciela  
  Historia Kościoła Parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Mszczonowie Mszczonów w XI i XII wieku należał do archidziekanatu Czerskiego Datę wybudo­wania pierwszej świątyni trudno ustalić bo brak jest odpowiednich źródeł historycz­nych. Pierwsze wzmianki o kościele we wsi książęcej Mszczonów znalazły się w aktach Archiwum Kapituły Poznańskiej w 1324 roku. W tym też roku Książę Ma­zowiecki Ziemowit II zmienia grunty ko­ścielne we wsi Gzdów na odpowiedni teren w Mszczonowie.  
 
2001-12-04 10:00:00  więcej

 
    Historia LO w Mszczonowie  
  Liceum Ogólnokształcące bliskie jest sercu każde­go mieszkańca Mszczonowa. Przez 50 lat jego istnienia mury szkolne opuściło 1700 absolwentów. Wokół tej szkoły skupia się i promieniuje na całe miasto działal­ność kulturalno-oświatowa. Można wręcz z całym prze­konaniem stwierdzić, że Mszczonowskie Liceum stało się ogniskiem życia społeczno-kulturalnego i odgrywa doniosłą rolę w życiu miasta.  
 
2001-12-04 10:00:00  więcej

 
    Mszczonowskie Rzemiosło  
  Rzemieślnicze tradycje Mszczonowa sięgają szalenie zamierzchłych czasów. Mszczonów położony na szlaku bursztynowym od początku swego istnienia znany był ze swej drobnej wytwórczości i handlu. Tragiczna historia miasta przyczyniła się jednak do tego, że nie zachowały się żadne dokumenty które mogłyby dostarczyć nam więcej wiadomości na temat dawnych mszczonowskich szewców, kowali, stolarzy i innych przedstawicieli miejscowego rzemiosła. Najstarsze z ocalałych dokumentów dotyczą zaledwie początku XIX stulecia.  
 
2001-12-04 10:00:00  więcej

 
    Mszczonowskie zagłębie logistyczno - przemysłowe  
  Fortuna Mszczonowa kołem się toczy. Parafraza tego znanego powiedzenia najlepiej oddaje dzieje miasta. Mszczonów, który jest jednym z najstarszych miast Mazowsza (nadanie praw miejskich -1377) w swej bogatej historii przeżywał zarówno sukcesy jak i porażki.  
 
2001-12-04 10:00:00  więcej

 

strona 1 z 2

   wstecz

dalej   

 
Instytucje, fundacje...
Firmy naszego miasta i gminy...

Media...

   Copyright